Protezy

Współcześnie dużo ludzi nosi protezy. Wszystko dlatego, że niektórzy normalnie nie dbają o swoje zęby. Trzeba pamiętać o tym, żeby myć je parę razy dziennie i spożywać mało słodyczy. Słodycze bardzo destrukcyjnie wpływają na nasze uzębienie. Protezami zajmuje się protetyka, która jest dziedziną związaną ze stomatologią. Każdy protetyk zaleca dbanie o zęby, aby uniknąć protez. Wiadomo, że nie są one tak wygodne, jak naturalne zęby. Z tego powodu trzeba pamiętać, że proteza jest ostatecznością, gdyż już zęby nie są do odratowania. Można zęby zawsze wyleczyć, ale gdy już jest na to za późno, to czeka nas usuwanie zęba. Nie jest to bolesne, gdyż są znieczulenia, które niwelują całkowicie ból. Po wprowadzeniu znieczulenia wszystkie nerwy nie odczuwają żadnych bodźców i nie czuć bólu. Oczywiście lepiej do tego nie dopuścić, gdyż każdy ubytek może nas oszpecić, a w szczególności jeśli brakuje nam przednich zębów, co już jest bardzo widoczne i nie da się tego w żaden sposób ukryć. Trzeba o siebie dbać.

Uzupełnienie brakującego zęba

Proteza jest sztucznym uzupełnieniem brakującego zęba. Wiadomo, że to hasło najczęściej jest kojarzone z zębami, ale oczywiście może dotyczyć także innych części ciała. Zajmijmy się jednak protezami stomatologicznymi. Otóż protezy stomatologiczne są stosowane tylko w dentystyce, aby uzupełnić lub odbudować brakujące zęby. Wykonywane są one najczęściej z metali lub tworzyw syntetycznych albo porcelanowych. Można rozróżnić protezy stałe oraz ruchome. Stałe są umocowane na trwałe, natomiast ruchome mogą być tylko dostosowane do jednego zęba lub kilku. Wiadomo, że naprawa protez jest możliwa, gdyż mogą się one zużywać, co jest normalną rzeczą. Niektórzy są zmuszeni nosić protezy trwałe i nie da się tego w żaden sposób uniknąć. Można powiedzieć, że te ruchome są wygodne, gdyż można je ściągać, jednak po ściągnięciu nie możemy zbyt normalnie funkcjonować. Oczywiście lepie jest posiadać zdrowe i naturalne zęby, które są praktycznie niezastąpione i nie należy nawet z tym faktem dyskutować, bo potwierdzi to każdy.

Protezy stomatologiczne

Protetyka zajmuje się szeroko rozumianymi protezami stomatologicznymi. Wiadomo, że są protezy stałe, które są na trwałe umocowane w jamie ustnej. Można tutaj wyróżnić wkłady koronowe, czyli potocznie zwane korony; wkłady koronowo korzeniowe; inne implanty, które odbudowują koronę zęba oraz korony protetyczne i tak zwane mosty. Jest bardzo wiele typów protez, gdyż proteza powinna być przystosowana do każdego ubytku. Musimy pamiętać, że ubytki występują dosyć często, gdyż zęby są dosyć delikatne i w łatwy sposób można je stracić. Oczywiście można powiedzieć, że zęby nie grzyby, bo po deszczu nie rosną. Jest to bardzo prawidłowe i trafne określenie. Musimy mieć tego świadomość i uważać, żeby nie stracić własnego uzębienia, bo nie jest to pozytywnym zdarzeniem. Każda strata zęba jest dosyć szpecąca i nie wolno chodzić bez zębów, gdyż to źle o nas świadczy. Oczywiście nie wszyscy się tym przejmują, gdyż są to zazwyczaj osoby zdegenerowane, którym na niczym już nie zależy – nawet na własnym wyglądzie.

Protezy stomatologiczne ruchome

Protezy stomatologiczne ruchome można podzielić na całkowicie odbudowujące uzębienie lub takie które częściowo odbudowują ubytki w łuku zębowym. Te częściowe stosuje się, gdy pacjent ma jeszcze któreś z własnych zębów. Protezy ruchome musza posiadać płytę, która pokrywa podniebienie. Na tej płytce osadzone są zawsze zęby, które produkuje się fabrycznie. Częściowe protezy posiadają klamry do utrzymywania protezy. Oczywiście protetyka jest obecnie szeroko rozwinięta i można powiedzieć, że proteza nie jest trudną rzeczą do wykonania. Trzeba tylko udać się do odpowiedniego specjalisty, który dopasuje kształt protezy do naszego uzębienia i kształtu podniebienia. To bardzo ważne, gdyż proteza musi dobrze przylegać, musi być dopasowana i nie może być niewygodna. Wiadomo, że zęby używamy przy posiłkach i przy mówieniu. Z tego powodu powinny być one jak najbardziej funkcjonalne, gdyż w przeciwnym wypadku możemy czuć dyskomfort, który źle wpływa na naszą psychikę i samopoczucie. To bardzo istotne.

Wytrzymałość zębów

Zęby są bardzo wytrzymałe, jednak do pewnego stopnia. Człowiek przez całe swoje życie spożywa bardzo dużo posiłków, które zawierają aminokwasy i inne szkodliwe dla zębów substancje. Ślina spłukuje prawie wszystkie toksyny z naszej jamy ustnej. Jednak trzeba pomóc naszemu organizmowi i trzeba czyścić zęby po każdym posiłku. To bardzo istotne, gdyż osiadanie się resztek pokarmu na zębach może je psuć. W ten sposób powstaje próchnica, która niszczy i osłabia zęby, które w ostateczności mogą zacząć się kruszyć lub wypadać z powodu chorego korzenia i dziąseł. Wiadomo, że w takim wypadku protetyk zaleca protezy. Jeśli jednak zepsujemy protezy, to naprawa protez może nas słono kosztować. Wszystkie wydatki związane z zębami są bardzo duże i lepiej ich uniknąć poprzez dbanie o własne zęby. Jest to najlepszy sposób na zaoszczędzenie zdrowia, kłopotów i pieniędzy. Wiadomo, że nie każdy postępuje odpowiednio do tych zaleceń, ale lepiej jest się po prostu do tych słów podporządkować, żeby wszystko działało w porządku.